top of page

Çocuk hastalar genellikle horlama, ağzı açık uyuma, tekrarlayan kulak, sinus veya bademcik enfeksiyonları sebebi ile KBB polikliniğine başvururlar.

Özellikle tedaviye dirençli ve/veya tekrarlayan sinüzit ve kulak enfeksiyonlarında altta yatan sebep olarak bu çocuklarda büyümüş geniz eti olabilir ve müdahale edilmesi gerekebilir.

Randevu Al

Çocuk KBB

DSC_7171 kopya.jpg
sore_throat_tonsillitis.jpg

Çocuk KBB Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda ileri derecede büyümüş bademcikler uykudayken solunum yollarını tıkayarak nefes durmasına neden oluyorsa , yemek yerken özellikle katı gıdaları yutmada zorluk oluşturuyorsa muayene ile değerlendirilerek ameliyat kararı verilebilir. Genel anestezi altında bademciklerin bir kısmını küçültme ameliyatı veya bademciklerin tamamen alınması (tonsillektomi) mümkündür.

Horlama, uykuda nefes durması, tekrarlayan kulak enfeksiyonları olan çocuklarda geniz eti muayenesi önemlidir. Geniz eti muayenesi burundan endoskopik bakı ile gerçekleştirilir. Eğer geniz eti solunum yollarını tıkayıcı boyuta gelmiş ise alınmalıdır. Geniz eti ameliyatı da genel anestezi altında yapılır. Bademcik ve geniz eti alınması ameliyatları aynı seansta yapılabilir.

Ameliyat sonrası 4 saat sonra hastalara su, süt, dondurma gibi soğuk gıdaların olduğu bir liste verilerek bu listeye uygun beslenme başlatılır. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir.

bottom of page