top of page

Boğaz ağrısı, adından da anlaşılacağı üzere boğaz bölgesinde hissedilen yanma, kuruluk, yutkunma ile kötüleşebilen, boğaz içinde çizilme veya tahriş olma şeklinde hissedilen ve çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanan durumlara verilen genel addır. 

 

Boğaz ağrısı birçok hastalığın en yaygın ve ilk hissedilen belirtilerinden birisidir. Boğaz ağrıları genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlardan kuru ya da tozlu hava gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır. Boğaz ağrısı bireyler için oldukça rahatsız edicidir. Virüslerin neden olduğu boğaz ağrıları genellikle kendi kendine düzelir. 

Randevu Al

Boğaz Hastalıkları

DSC_7171 kopya.jpg
Image by Luiz Rogério Nunes

Virüslerin değil bakterilerin neden olduğu daha az yaygın olan bir boğaz ağrısı türü olan strep boğaz enfeksiyonunun neden olduğu komplikasyonları önlemek için antibiyotiklerle tedavi gerektirir. 

Boğaz ağrısı boğazın hangi kısmını etkilediğine bağlı olarak farklı türlere ayrılır. Buna göre farenjit, ağız boşluğunun hemen arkasından gırtlağa doğru devam eden bölgeyi etkileyen ağrılara verilen isimdir.

 

Larenjit ise ses kutusu ile gırtlakta ses kutusunu içinde barındıran larenks isimli yumuşak kıkırdaksı dokuda hissedilen ağrıya ve şişliğe verilen isimdir. Tonsilit ise bademcikler ile ağız arkasında bulunan yumuşak dokuda şişme ve yanma hissine verilen isimdir.

bottom of page