top of page

Baş ve boyun kanserlerini tedavi etmek için bir çok türde ameliyat uygulanır. Kanserin yerine ve evresine bağlı olarak ameliyatlar farklılık gösterebilir.

Kanser temizlendikten sonra, kanser veya tedaviden etkilenen alanların görüntüsünü ve fonksiyonunu yeniden yapılandırıcı ameliyatlar yapılabilir.

Randevu Al

Baş Boyun Kanserleri Cerrahisi

DSC_7171 kopya.jpg
iS-12_Things_a_Head_and_Neck_Cancer_Doctor_Wants_You_to_Know-iStock-155597527.jpg

Çocuk KBB Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukların en sık hastalandığı kulak – burun – boğaz üçgeni; özellikle soğuk algınlığı ve gribal 

Tümör rezeksiyonu

Tümör rezeksiyonunda, tümörün tamamı ve etrafındaki normal görünümlü dokular kazınır. Normal dokulu alanın kazınması, geride kanserli hücre kalması ihtimalini azaltmak içindir.

Ana tümör, yeri ve büyüklüğünün belirlediği bir yöntemle temizlenir. Örneğin, tümör ağzın ön tarafındaysa, ağız açıklığından nispeten kolayca çıkarılır. Ama bazen, özellikle tümör yutağa doğru yayıldığında, tümöre ulaşmak adına boynun yarılması veya çene kemiğinin özel bir testereyle kesilmesi (mandibulotomi) söz konusu olabilir.

Mohs mikrografik metotu (bazı dudak kanserleri için)

Bazı dudak kanserleri mikrografik ameliyat olarak da bilinen Mohs ameliyatıyla temizlenebilir. Tümör çok ince katmanlar halinde çıkarılır. Her katman, kanser hücresi olup olmadığına bakmak için mikroskopta incelenir. Hiç kanser hücresi  gözlemlenmeyene kadar katmanlar çıkarılır ve incelenir.

Bu yöntem tümörle birlikte çıkarılan normal dokulu alanın miktarını ve ameliyatın sebep olduğu görüntüdeki değişikliği azaltabilir. Teknikte uzman olan bir cerrah tarafından yapılması gerekir ve standart tümör rezeksiyonundan daha uzun sürer.

bottom of page