top of page
Ara

Burun ameliyatları

Güncelleme tarihi: 27 Tem 2022


Burunda eğrilik, nefes alamama, burun tıkanıklığı gibi şikayetler ile başvuran hastalara yapılan muayene sonrası burun içindeki eğrilikleri düzeltmek için ‘septoplasti’, burun içindeki konka denilen yapıları küçültmek için ‘konka cerrahileri ‘ veya hem burun dış kısımındaki eğrilikleri düzeltmek hem de iç kısımdaki kıkırdak eğriliklerini düzeltmek için ‘septorinoplasti’ ameliyatları önerilir.


Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Septoplasti yani burun içi kıkırdak düzeltilmesi ameliyatında burun şekli değişmez, sadece burun içinde müdahale olur. Hastalar genellikle 2-3 gün silikon tampon ile günlük hayatlarına devam ederler. Günübirlik olarak hastanede kalmaları gerekir.


Konka cerrahileri bazen poliklinik otamında radyofrekans denilen bir cihazla yapılırken bazen de ameliyathanede genel anestezi altında mikrodebrider denilen bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yine günübirlik olarak hastanede kalmak gereklidir.

Septorinoplasti burun şekline de müdahale edilen bir ameliyattır. Burun kemikleri kırılarak yeniden şekillendirilmektedir.Dolayısı ile burun sırtında alçı, göz altı ve burun kenarlarında morluklar olabilir. Hastanın cilt ve kemik yapısına gore bu morlukların şiddeti değişmektedir.

238 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page